Kalosze dziecięce. Jak wybrać najlepsze?
Kalosze dziecięce to buty do zadań specjalnych. Po pierwsze chronią małe stopy przed wodą i deszczem. W kaloszach można skakać po kałużach, biegać po mokrej trawie, brodzić przy brzegu jeziora, i nic nie przemoknie. Drugim zadaniem kaloszy jest zabawa. To buty, które zachęcają to radosnych harców na świeżym powietrzu mimo kiepskiej pogody, bo jak wiadomo – dla dzieci nie ma złej pogody. Rodzice, którzy dbają o zdrowy rozwój stopy swojego dziecka, zastanawiają się czasem, czy kalosze to zdrowe obuwie. Mówi się przecież, że buty dla dzieci powinny być uszyte z naturalnego materiałów (np. ze skóry), a tym samym zapewnić właściwy przepływ powietrza i pozwolić małej stopie oddychać. Powinny być również elastyczne i stabilizować stopę. To cechy, z którymi nie kojarzą się kalosze – produkowane ze sztucznych tworzyw, luźne i sztywne w porównaniu ze skórzanym obuwiem. Czy warto więc w nie rodzinną szafę? Czy nie zaszkodzą maluchowi? I wreszcie – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Kalosze dla dzieci tylko dobrej jakości
Gumowce dla dzieci to wspaniałe obuwie zadaniowe pod jednym warunkiem – jeśli są dobrej jakości. Kalosze dziecięce w pierwszej kolejności powinny być wygodne i wspierać malucha w naturalnym ruchu. Muszą być też elastyczne i łatwo się zginać (po zgięciu szybko wracać do pierwotnego stanu). W komfortowym noszeniu kaloszy pomaga wyprofilowana podeszwa oraz giętki materiał. Dobre kalosze dziecięce wyposażone są w miękką, dopasowaną i antybakteryjną wkładkę, która stabilizuje stopę i zapobiega jej przepoceniu. Warto też zwrócić uwagę na wysokość kaloszy. Nie mogą być ani za długie (żeby nie utrudniać maluchowi chodzenia), ani za niskie (żeby nie wpadała do nich woda). Najodpowiedniejsze modele to te z cholewkami do połowy łydki. Co ważne, kalosze dla dzieci powinny być lekkie. Nie mogą ciągnąć nogi ku ziemi, zwłaszcza, że to buty do aktywnego wypoczynku – biegania i wskakiwania w kałuże. Z tej samej przyczyny warto szukać kaloszy z antypoślizgową podeszwą. Obecnie na rynku dostępny jest szereg modeli kaloszy z dodatkowymi „bajerami”, w tym z cholewką o regulowanej długości czy z wodoszczelną ceratką przy cholewce. Świetnie sprawdzają się również kalosze połączone ze śniegowcami tzw. kalosze dziecięce ocieplane. To modele wyposażone w dodatkowy wkład ocieplający, który chroni stopę zarówno przed wilgocią, jak i niskimi temperaturami.
Kalosze Muflon
Obecnie gumowce dla dzieci można kupić dosłownie wszędzie, nawet w drogerii. Przed zakupem warto się jednak rozeznać, jakiej jakości są to buty i z jakiego tworzywa je wyprodukowano. Kalosze niskiej jakości przeważnie są zbyt sztywne dla dziecięcej stopy, a przy tym sprzyjają rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów. Bardziej przypominają obuwie zabawkowe niż dziecięce. Najlepiej kupować kalosze sprawdzonej marki, która specjalizuje się w obuwiu tego typu. Jednym z godnych zaufania producentów kaloszy jest firma Muflon. Buty z proponowanych kolekcji produkowane są w oparciu o badania w Instytucie Biotechnologii w Warszawie. Dzięki naukowemu wsparciu kalosze Muflon posiadają potwierdzone właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, efektywnie neutralizują nieprzyjemny zapach, absorbują wilgoć i zapewniają komfort termiczny. Są też wyprofilowane, mocne i wytrzymałe. To m.in. zasługa nowoczesnego tworzywa zawierającego jony srebra Ag+ opracowane w nanotechnologii SILPRO. Niektóre z modeli posiadają wyjmowaną skarpetę, która dodatkowo ociepla but. Skarpetę można prać w pralce. Kalosze Muflon są produkowane w różnych kolorach – zarówno dziewczęcych, chłopięcych jak i neutralnych.
Kalosze Demar
Demar to kolejny zaufany producent dziecięcych kaloszy. Ich buty są nie tylko ładne, wzorzyste i bajecznie kolorowe, ale również produkowane z odpowiedzialnością i troską o zdrowie dziecięcej stopy. W ofercie znajdują się zarówno klasyczne kalosze, jak i buty wyposażone w praktyczny wyjmowany wkład ocieplający. Wkład można prać w normalnych temperaturach w pralce. Kalosze Demar są odpowiednio wyprofilowane i posiadają antypoślizgowe podeszwy, które doskonale sprawdzają się na wilgotnym terenie. W niektórych modelach wzbogacono je również o odblaskowe elementy, które wspomagają widoczność dziecka w mgliste i deszczowe dni. Kalosze Demar produkowane są z dwóch rodzajów materiałów. Połyskujące modele Twister i Stomer to tworzywo PCV, nieszkodliwe w kontakcie ze skórą, wodoodporne, wodoszczelne i łatwe do utrzymania w czystości.



Kalosze Playshoes
Jakością na rynku wyróżniają się również kalosze od firmy Playshoes. Są one lekkie i przyczepne, wyprodukowane ręcznie z naturalnego kauczuku i nieprzemakalne. Posiadają antypoślizgową podeszwę z bieżnikiem. Niektóre modele wyposażone są w ściągacz umożliwiający dopasowanie buta do nogi dziecka, zapewniający lepszą stabilizację oraz większą szczelność. Wewnątrz butów znajduje się wygodna tekstylna wyściółka. Kalosze Playshoes posiadają różne długości cholewek – dłuższe, sięgające połowy łydki oraz krótsze, tuż za kostkę. Wyróżniają się efektownymi wzorami i bogatą paletą kolorów. Kalosze dla dziewczynki z biedronką? Kalosze dla chłopca z krokodylem? Czemu nie, w ich ofercie znajdziemy niemal wszystko. Zabawne grafiki i ciekawe zestawienia kolorystyczne sprawią frajdę nie tylko dzieciom, ale też ich rodzicom. Kalosze to buty, które doskonale chronią dziecięce stopy przed przemoczeniem i wilgocią. To także bardzo praktyczne obuwie. Są łatwe w utrzymaniu, można je szybko wyczyścić wilgotną szmatką, nawet jeśli dziecko intensywnie bawiło się w błocie. Inną zaletą kaloszy jest ich wytrzymałość. Gumowce z kauczuku są mocne i solidne, trudno uszkodzić je nawet podczas intensywnej zabawy w terenie.
Jak wybrać kalosze dla dziecka?
Najważniejsze jest, by dobrać odpowiedni rozmiar kaloszy. Muszą być one odrobinę większe niż stopa, ale nie za luźne, by mocno trzymać się na nodze. Ortopedzi utrzymują, że buty dziecięce powinny być dłuższe od stopy o około 5-7 mm (u najmniejszych dzieci) lub do 1- 1,5 cm (u dzieci starszych). Dzięki temu dostosują się do szybkiego tempa wzrostu, a jednocześnie zapewnią stabilizację i zachowają komfort noszenia. Przy doborze kaloszy nie musimy się mocno trzymać zasad dotyczących zapasu w bucie. Są to butki, w których dziecko nie chodzi na co dzień, nie powinny być jednak za duże. Jeśli pięta wypada z butów, ryzyko upadku jest większe, a dziecko niepotrzebnie się męczy, by utrzymać przyczepność buta i zachować równowagę. Jako że stopa malucha może się powiększyć nawet o trzy rozmiary w przeciągu 12 miesięcy, warto sprawdzać, czy kalosze zakupione w poprzednim sezonie, są dobre również dziś. Inne zalety kaloszy? To obuwie stosunkowo niedrogie i modne. Wspaniale prezentują się w zestawach z jeansami lub spódniczką oraz kolorową parasolką. Pamiętajmy jednak, że to nie design kaloszy powinien decydować o ich zakupie. Najistotniejsza jest ich jakość – kalosze jako obuwie zadaniowe musi nie tylko zabezpieczać stopę dziecka, ale też wesprzeć ją w chodzeniu i bieganiu.