W skład dorosłej stopy wchodzi: 26 kości, 19 mięśni, 33 stawy, 100 ścięgien i więzadeł. To skomplikowany mechanizm. Stópka dziecięca musi pokonać długą drogę, by dojść do tego etapu. Na początku jest jeszcze delikatna i miękka oraz podatna na deformacje. Dlatego dziecko potrzebuje wsparcia w jej rozwoju. To zadanie m.in. dobrze dobranych butów.
Pierwsze przykazanie: nie lekceważ buta
Na każdym etapie życia należy dbać o właściwie dobrane obuwie, ale w dzieciństwie szczególnie. Miękkie chrząstki w stópce dziecka łatwo mogą ulec zniekształceniom. Te powstają na skutek noszenia butów za ciasnych, za sztywnych, niewygodnych. Negatywnie wpływają na chód, postawę, są przyczyną wielu problemów.
Tylko w odpowiednich butach stopa dziecka rozwija się dobrze. Dziecięce buty to również doskonałe wsparcie w nauce chodzenia. I wiele więcej – komfort, ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, moda. Mimo że maluch szybko wyrasta ze swoich butów, warto wybierać je świadomie.
Buty, które sprzyjają zdrowiu
Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, przy zakupie butów dziecięcych, są czynniki, które wpływają na zdrowie. Najważniejszy jest rozmiar. Buty dla dziecka nie mogą być za ciasne. Na początku przygody z butami Muszą być dłuższe od stopy o około 5-7 mm, ze względu na szybkie tempo jej wzrostu i niezbędny komfort. Stopa dziecka może się powiększyć nawet o trzy rozmiary w ciągu roku, dlatego należy regularnie kontrolować, czy coś się nie zmieniło.
Im dziecko starsze tym zapas w bucie może być większy nawet do 1,5cm – ale wyznacznikiem rozmiaru zawsze jest chód dziecka w konkretnym bucie.
Istotny jest również czubek buta, gdyż palce malucha układają się w specyficzny, wachlarzowy sposób. Żeby dziecko swobodnie nimi poruszało, buty powinny posiadać szeroki, w miarę wysoki i zaokrąglony nosek.
Kolejna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę, to zapiętek. Ten powinien być sztywny, ale jednocześnie nie krępujący ruchów dziecka. Istotna jest również podeszwa, najlepiej antypoślizgowa, koniecznie giętka. Spód buta dziecka powinien swobodnie zginać się w 1/3 długości przy palcach.
Warto przyjrzeć się też wkładce – najlepsza jest ta wyprofilowana, miękka (np. z elementami pianki) i ze skóry, która odprowadza wilgoć. Świetnie sprawdzają się specjalne wkładki antygrzybiczne i antybakteryjne. Dobra wkładka stabilizuje położenie stopy w bucie, ale też sprzyja jej komfortowi.
Cholewka z kolei powinna być nieco podwyższona, ale, w przypadku najmłodszych dzieci, nie za wysoka – lekko ponad kostkę. Za długa cholewka utrudnia ruch.
U najmłodszych dzieci, które dopiero uczą się chodzić, doskonale sprawdzają się buty wiązane, bo pomagają uzyskać najlepszą stabilizację.
Wskazany materiał to naturalna skóra lub wysokiej jakości tekstylia. Takie buty lepiej odprowadzają wilgoć i nie są sztywne, dzięki czemu przyjemnie się noszą. Nie uciskają, dopasowują do stopy, łatwiej je założyć i ściągnąć. Są też bardziej trwałe.
Buty na każdą pogodę
Dobre obuwie dziecięce projektowane jest w taki sposób, żeby sprzyjało nie tylko zdrowiu, ale także wpływało na jego komfort i bezpieczeństwo. W tym – chroniło go przed złą pogodą.
Zimą dużą popularnością cieszą się buty dziecięce wyposażone w nieprzemakalne membrany. To technologiczne rozwiązanie, które nie tylko nie pozwala przedostać się wilgoci do środka, ale też nie przegrzewa stopy. W butach z membraną mała stopa pozostaje sucha, nie poci się, oddycha. To znakomite rozwiązanie dla dzieci, które spędzają dużo czasu na podwórku czy placu zabaw.
Buty od sprawdzonych producentów
Żeby mieć pewność, że but dla dziecka spełnia wszystkie warunki jakościowe, należy mu się przyjrzeć. Ale nie tylko. Doskonałym wsparciem w wyborze okaże się wiedza na temat producentów butów dziecięcych. Ci najlepsi, jak Emel, SuperFit, Primigi czy Bartek od lat pielęgnują zaufanie konsumentów, wypuszczając na rynek modele pewne, stworzone według wysokich standardów i we współpracy z lekarzami. Często wystarczy spojrzeć na metkę, by zyskać pewne wyobrażenie o jakości buta.
Buty od zaufanych producentów również prezentują się ładnie – są starannie wykonane (zwłaszcza te robione ręcznie), estetyczne, wyróżniają się ciekawym wzornictwem.